Chata pri Zelenom plese – Skialpstret 2013, 12.–14.4.2013

obr. 4. ročník Skialpstretu bol na výbornom mieste – Chate pri Zelenom plese. Z Humenného sme sa tam vybrali v dvoch skupinách, dokopy osem ľudí.
Prvá (Majo, Kubo a Maroš) skupina odišla v piatok ráno a druhá (Vlado, Jožo 1 a Jožo2, Peťka a Dušan) v piatok poobede. Takže prvý traja si vyšliapali v piatok pod Baranie sedlo, ale pre zlé počasie sa vrátili na chatu. Tu chvíľu počkali na zlepšenie počasia, najedli sa a v poobedňajších hodinách si vychutnali lyžovanie z Jastrabieho sedla, samozrejme do Červenej doliny.
My sme po tme došli na chatu, kde už prebehalo premietanie, takže z programu na tejto akcii sme nemali nič, pretože sobota sa zrušila ... hm.

V sobotu sa tiež delíme na dve skupiny. V zložení Marián, Kubo, Peťka, Maroš a Dušan máme predbežne naplánovaný prechod Brnčalka – Bachledova štrbina – Téryho chata – Baranie sedlo – Brnčalka, ale iba v prípade dobrého počasia. No predpoveď predpovedala nič-moc, tak to nechávame na ráno. A to je úplne iné, nádherné. Pár minút po siedmej sme vyrazili cez Fľašku do Medenej kotliny. Sme nadšení, pretože snehu je habadej až do Bachledovej štrbiny. Preto zmena plánu. Nešli sme na Téryho chatu, ale zlyžovali sme to späť cez Medenú kotlinu do Veľkej Zmrzlej doliny. Skončili sme nad Fľaškou a vyrazili ešte do Baranieho sedla. Postupne s výškou sa zaťahovalo, ale to nevadilo. Kým sme všetci vyšli hore, Marián vybehol na Baranie rohy a zlyžoval späť do sedla. Potom nasledovalo dlhé lyžovanie až na chatu, cez Fľašku aj po vypadnutej lavíne (vypadla okolo 12.00-13.00).

Druhá skupinka Vlado a Jožovia boli tiež v Baraňom sedle, samozrejme o niečo skôr. Vlado ešte v peknom počasí pofotil z vrcholu Baraních rohov. Stretli sme sa na chate pri pive a domácich zásobách.

V nedeľu zhorelo čerpadlo na studenú vodu. To nám oddialilo odchod. Aj namiesto predpovedanej modrej oblohy bola veľká oblačnosť. Lavíny tak nehrozili. Dnešný plán – Kolový štít. Opäť 2 skupinky, tie isté ako v sobotu, len Marián sa vrátil domov do práce v sobotu večer.

Do Malej Zmrzlej sme sa dostali žľabom cez malý ľadík a potom popod Kopiniaky vyššie do doliny. Terén bol stále strmší a sneh tvrdší, to znamenalo výšľap na pešo. Do Čierneho sedla s lyžami na chrbte, ale vyššie na vrchol už bez, iba naľahko. Odfotili sme sa s hmlou a mohli sme začať zostup. Vlado a Jožovia sa práve vrátili na chatu z Kopského sedla. Dohodli sme sa, že nás počkajú. Však aj museli, keďže sme mali dokopy 2 autá pre 7 ľudí a k tomu lyže a batohy so spacákmi.

Pár minút nás zdržal zlaňák cez spomínaný ľadík a aj tvrdý žľab vyšúchaný po včerajšej okupácii. No došli sme v rozumnom čase, stihli sme niečo zjesť, pobaliť sa a dať si pivo pred dlhším a pomalším zjazdom (kto nemal navoskované lyže) dolinou k autu. Zahrali sme Tetris s našou výbavou do malých batožinových priestorov a mohli sme ísť domov.

Nedá mi nespomenúť pomerne nepríjemné zmeny pred odchodom, hlavne v zostave ... škoda. Kto nebol ... môže ľutovať.

Dušan
obr
Majo s Kubom a Marošom v Červenej doline v piatok

obr
Jastrabie dedlo

obr
Večer prichádza zvyšok partie: Vlado, Jožo 1, Jožo 2, Peťka a Dušan

obr
Sobotňajšie ráno

obr
Prvá skupina miery do ...

obr
... Bachledovej štrbiny

obr
Výhľad zo sedla

obr
Marián v akcii. Pre dobré podmienky lyžujeme výstupovou trasou do Medenej kotliny

obr
Rozhodli sme sa vyšliapať aj do Baranieho sedla

obr
Medzitým sú Jožovia pod Baraním sedlom ...

obr
... a Vlado o pár minút na Baraních rohoch. Kežmarský a Lomnický štít, pred Lomnickým je Pyšný štít

obr
Neskôr sme v sedle aj my (Kubo, Majo, Maroš, Peťka a Dušan), keď už poletuje sneh

obr
Nedeľa ráno. Ideme do Malej Zmrzlej doliny žľabom vpravo

obr
Ľadový zlom pred koncom žľabu

obr
Stúpame na Kolový štít

obr
Kolový štít, 2418 m

obr
Návrat opäť cez ľadový zlom

obr
Medzitým boli Jožovia a Vlado pri Veľkom Bielom plese a ...

obr
... v Kolovom sedle

obr
Naša zostava na Skialpstrete 2013: Jožo, Peťka, Dušan, Jožo, Maroš, Vlado a Kubo

obr
Odchádzame

obr
Balíme sa do dvoch malých áut

Komentáre

Pekne ste si naložili, prajem

Pekne ste si naložili, prajem kopu podobných a ťažších tripov, díky za čítanie :)