Prvý Great walk (2/3) 21.-23. 12. 2009

Nášho pojazdného tátoša nechávame na parkovisku v mestečku Te Anau a odtiaľ okolo jazera s tým istým názvom sa poberáme k prvému kempovému miestu. Ide sa fajn, slniečko nám svieti do cesty.

Chodník obchádza celý čas jazero, bez nejakých výrazných prevýšení a tak sa dostávame na požadované miesto veľmi rýchlo. S hrôzou zisťujeme, že je to len v lese tyčami vyznačený úsek kam sa môžu stavať stany. Hovoríme si: „Tak za toto sme zaplatili? Čo už.“ Tešíme sa aspoň z toho, že sme pri jazere a že si vyvalíme šunky na pláži. Hmm. Len myslíme. Tie hnusné štípajúce muchy nás veľmi rýchlo vyženú do stanov. Sú niečo, ako u nás komáre, ale horšie. V noci sa však ešte prebúdzame na to ako náš kamarát behá okolo stanu a naháňa si jedlo. Teda naháňa possumov (niečo ako medvedík čistotný), ktorý sa pustili do jeho jedla. Nechal si ho zavesené na strome, kvôli myšiam, ktoré sú tu tiež riadne premnožené. My sa v stane váľame smiechom.

Ráno sa prebúdzame na rachot člna, ktorý priviezol turistov na túru. Niečo ako vodné taxi. V rýchlosti sa pobalíme a začíname hneď šľapať do kopca. Po hodine a pol serpentín v pralese sa dostávame nad jeho hranicu. Začínajú sa nám ukazovať prvé výhľady na okolitú krajinu. Hm, tak toto už hej, je to pekné. Čo chvíľa sme na chate Luxmore 1086 m. Dávame si raňajky a ideme omrknúť blízku jaskyňu. Na tých niekoľko metrov v nej sme si museli vziať čelovky. Pozreli sme si pár kvapľov a ideme ďalej. Prechádzame po celom hrebeni Jackson Peaks, ale hneď na začiatku vystupujeme na náš najvyšší bod túry a to Mount Luxmore 1472 m Urobíme foto a ide sa ďalej. Výhľady sú super, viditeľnosť skvelá a tak sa nevieme vynadívať na okolie. Často stojíme, sedíme, ležíme a vychutnávame si krajinu. Je to taká pohodová túra. Dávame posledný kopček a znova sa ocitáme v pralese plnom mostíkov. Po zostupe do výšky 497 m sa ocitáme v kempe. Rozkladáme stany, debatíme o túre a varíme večeru. Ešte sa ideme prejsť k vodopádu Iris Burn a ľaháme do spacákov.

Zbalený sme ráno cobi – dup, muchy nedajú pokoj ani tu. Dnes nás už nečakajú žiadne výšľapy, len dôjsť k autu. Ideme prevažne pralesom, občas po lúke a tých 35 km dávame za deväť a pol hodiny. Tešíme sa z toho, veď stíhame ešte nakúpiť na zajtrajší Vianočný večer.

PS: ďalšie foto na http://picasaweb.google.com/dusan.spura/NZKeplerTrack2123122009#

Peťka a Duško