Projekt Horizontálna špára v previse

obrJe to úžasné, ako sa príroda dokáže zahrávať s počasím. Fakticky, už nepamätám, kedy som si mohol vo februári príjemne zaloziť na suchých skalách.

Takáto bola aj víkendová nedeľa 8. februára, kedy sa teplomer usmieval pri14°C a vonku bolo ako v jari. No nevyber sa na skaly, keď tak šumne.

Zavolal som Maroša a dohodli sme stretávku a následne pešo cez mimoriadne zaujímavú rómsku obec Podskalka na zlepencové skaly za osadou. Aj keď by hádam aj trocha spŕchlo nevadí, pretože tam sú krásne previsy a teda lezenie v suchučku. A naozaj, cestou sa spustil príjemný jarný dáždik aj keď len na pár minút. Cesta nám trvala necelú hoďku a po oddychu sme sa konečne prezuli do lezečiek, namádžovali si prstíky a začali s krásnym masochizmom bouldrovania.

Klenbou viedli už tri vyistené cesty, ale ich náročnosť 10+ prudko prevyšovala naše schopnosti. Nuž sme si našli peknú, asi 7 metrovú horizontálnu špáru, na ktorej sme sa vymordovali za tri hodinky. Za ten čas sme špáru prečistili od skla a hliny, preliezli úsek asi 2 metrov a po vari 20tich nástupoch skončili s boľavými prstami. Predsa len zlepenec nie je najpríjemnejší na dotyk. Celú špáru sme si predsavzali preliezť do konca a tak nám vznikol tréningový projekt s náročnosťou cca 8+ na previse.

Máme veru celý rok na čom makať aby sme si predsavzatie splnili. A práve preto sa mi tento šport páči, lebo dosiahnuť cieľ nie je možné za krátku chvíľu a vyžaduje trpezlivosť i náročnú prípravu. Myslím si, že vždy je krajšia cesta a ako cieľ.

Jožko


Špára


Nástup


Druhý krok


Tretí krok


Štvrtý krok


Namadžovať, ešte 30 cm a...


...a konec


Marošova morda 1


Morda 2


Finiš


Marošov relax

Komentáre

pekny clanok aj sportovy

pekny clanok aj sportovy den!

pekne si to napisal Jožko :-D

Kedy bude zas teplo? Uz sa neviem dockat :-(

špara

Dik Maroš za ocenenie. Som rad ze si citas stranku a aj si napisal do komentara. Noooooo ja si myslim, že by še dalo teraz u sobotu, hm? co ty na to?

Špára

Chcem ísť na 100% :D ak sa ešte dohodneme čo a jak :D a dúfam že sa posunieme o krok aj o dva ďalej :D

Dupná

Toto je Dupná?

jasnacka, len tam sa da

jasnacka, len tam sa da vzdy.