Otvorenie klubovej sezóny

Podskalka 10.4. 2009

Po dlhočiznom období tréningov na umelej stene konečne nastal čas vyskúšať si lezenie na prírodných skalách. Obdobie Veľkej noci a s ním aj predĺžené prázdniny to umožnili v krásnom dni Veľkého piatku – 10. apríla Endži, Marošovi, Maťovi, Tani, maródke Denise, Kubovi aj mne, Luigimu. Škoda, že neprišla Nikola, ktorá si lieči následky zlomenej ruky.

Lezecká oblasť Podskala sa nachádza asi 5 km od centra mesta a autíčkami sa sa tam dostali za pár minút. Po výkladke materiálu z auta nasledoval asi 10 minútový pochod lesom NPR Sokol a uloženie vecí pri dolnom štande Ihly. Malý problém kto, kde a s kým polezie sme poriešili natiahnutím dvoch lán v Diretke a na Ihle (viď. nákres Lezecké oblasti na webke) a istením začiatočníkov skúsenými ističmi istením z horného štandu. Myslím, že každému sa lezenie páčilo, pretože lezenie na druhom konci, tzv. druholezec je zábavné nakoľko druholezci nepadajú, len pomerne veselo ostanú visieť na lane. Ten ktorý ťahá cestu na prvolezca to také veselé nemá, pretože jeho pád by mohol byť aj 5 metrový a mohol by znamenať aj zranenie. Preto je potrebné dôsledne zvážiť mieru rizika a schpností a nepúšťať sa do ciest, ktoré výrazne prevyšujú skúsenosti a možnosti prvolezca. A tiež veľmi závisí od druholezca – ističa, ako dokáže rýchlo zareagovať a zachytiť pád prvolezúceho kolegu. Sústredenosť oboch je nanajvýš nutnosťou a každé rozptýlenie môže mať za následok obojstranné nepríjemnosti. To však pri výučbe chce dlhší čas a skúsenosti, ktoré naši klubisti, verím časom získajú. Veď leto len začalo a možností bude veľa, závisí len od ich chuti.

Evidentne sa lezenia najviac zapáčilo Miňovi, ktorý si vyskúšal aj zlanenie z 30 metrovej Diretky. Táničke sa zlanenie trošku nepáčilo, preto radšej zostúpila po turistickom pešníčku a na reťaziach obdivovala krásu NPR Sokol. Myslím že aj Kubov ocko bol s výkonom svoho následníka – Kuba spokojný, a ľutovať mohla len Denisa, ktorá s poškodeným malíčkom fotila nás i kačičku na hniezde.

No a Endži a Marošom? My sme dobre istili a aj si dobre polezieme inokedy. Veď po slávnostnom rozdaní Jamesáckych preukazov sa nám možnosti lezenia na celom krásnom, skalnatom Slovensku len otvárajú.

Obr.
Vykládka materiálu

Obr.
Chvíľa prípravy – spodný štand

Obr.
Klubové lezenie

Obr.
Miňo v komíne

Obr.
Vrchný štand Diretky a Červenej

Obr.
Miňo v stene Diretky

Obr.
Endži istí

Obr.
Chvíle oddychu

Obr.
Kačička v hniezdečku

Obr.
Oddych po lezeckom dni

Obr.
Slávnostné odovzdanie preukazov James

Komentáre

o-pa-ko-vať

o pa ko vať , o pa ko vať , as este 100 krát opakovat podskalku aj drevenik....

Otvorenie klubovej sezóny

Dúfam že si to ešte niekedy zopakujeme :D

dofam že ano čim skôr tým

dofam že ano čim skôr tým lepšie