Maturita pralesom (1/3) 14.-19. 12. 2009

Nasledujúce tri články budú z oblasti Fiordlenského národného parku. Každý bude o niečom inom ale dáme to akože trilógia :o) Takže tu je 1/3.

Na nasledujúcich 6 dní bol plán spojiť 2 treky v jeden okruh. Pyke Big – Bay Route a Hollyford Track. Majú spoločný jednodňový začiatok, jeden ide jednou dolinou s jazerom a druhý druhou dolinou s jazerom :-) Spájajú sa na pláži. Vyzerá to super, ideme na to. Len nám nevedeli povedať aké sú podmienky na Pyke Big – Bay, keďže sa brodí rieka. Hm...


Prvý deň : Rýchle tempo dolinou s peknými vodopádmi a nakoniec chatou pri jazere. 5 hodín, 21 km.

Druhý deň :Ráno vstávame skôr a vyrážame na Pyke Big – Bay. Na druhý koniec jazera píšu 2 – 4 hodiny, podľa podmienok ( výška hladiny jazera ). Sme plní nadšenia a očakávania čo to bude. Tento trek má byť len pre skúsených, zdatných turistov s dobrou orientáciou. Žiadny chodník.
Postupne sa predierame pralesom, prekračujeme riečky. Všetko je zarastené, spráchnivené, … skutočný prales. Čas beží, a my sa s tými ťažkými batohmi predierame ďalej. Veď horšie to už nemôže byť.

Ale môže. Pribúdajú liany, cez ktoré sa naše tempo skoro zastaví ( priemerná rýchlosť nám vyšla 1 km za 1,15 hod ). Našťastie pár metrov získavame chôdzou po pláži. Tak sme nazvali breh jazera, zarastený, sem tam obliezanie skál po mokrých šutroch trčiacich z vody. Pravdepodobne sa chodí po nej, ale teraz je skoro všetko zaliate vodou. Nádej zomiera posledná.
Oproti cez jazero je pekný vodopád. Pohľad naň si vychutnávame niekoľko hodín. Vďaka ti prales ….
Dostávame sa bližšie ku koncu jazera do bažín. Môžeme si vybrať. Bažiny alebo prales. Ale nepoučiteľní človek si vybere prales. Pokračujeme po koreňoch, papradine, pomedzi liany, atď... Ešte malá poznámočka autora : Pralesom vedie označený chodník, po ktorom sme sa snažili ísť, alebo lepšie povedané, aspoň sledovať značky. Nemalo to zmysel. Tie značky tam musel niekto len tak popichať na stromy.

O 18.00 prichádzame k rieke Alabaster s vodopádom Alabaster. Nevieme kade ďalej, tak sa vyškrabem po skalách do tretiny vodopádu kde sa môžem rozhliadnuť. Za lesíkom na druhej strane rieky je lúka s tyčovým značením. Super, odtiaľto by to malo byť lepšie. Na chatu už iba dákych 6 hodín. Ale rieka nepustila Peťka skúša, ale otáča sa a Stano sa otáča, keď má vodu po krk, batoh nad hlavou a dno stále klesá. Psychicky to začína byť zaujímavé. Máme za sebou skoro 9 hodín šľapania a nedá sa ísť ďalej. Skúšame to močariskami a ťaháme sa popri rieke, či to nepôjde na inom mieste. Ale keď sa objaví jazero, tak je koniec … neopísateľné pocity. Rozhodujeme sa pre návrat. Je 19.30. A znova pralesom, znova, znova.

O 22.00 je tma. Nechápeme, že aj za svetla čeloviek, keď sa nám zmenšil svet na okruh 5 metrov, to ide rýchlejšie. Častejšie využívame zarastené pláže, aj také ktoré sme cez deň nepovažovali za schodné, alebo sme nevideli za roh. O polnoci dávame pauzu. Došla nám voda a musíme sa konečne najesť. Z rieky bereme vodu na kávu :-) a prevaríme do kamelbekov. O 1.20 vchádzame do pralesa a ďaľšie 3 hodiny nám trvá, kým prídeme na chatu. Zhadzujeme veci, niečo zjeme, vypijeme a padáme do spacákov.

Tretí a štvrtý deň : Vstávame 12.30 a dohodneme sa, že ideme aspoň na Hollyford Track. Čaká nás ľahší deň, asi 5 hodín na chatu Demon Trail. Celý čas v lese, ale už po chodníku aj keď s blatom. Na chate je celkom rušno, ale našli sme si miesta na spanie. Máme toho dosť. More láka, ale ďaľšie pechorenie sa lesom v doline, sa nám nechce. A ešte to všetko späť po tej istej ceste a 4 dni. Plán bol zaujímavý, ale bohužiaľ. Máme za sebou 3 dni a pred sebou ešte 1 ½. Na štvrtý deň sa vraciame späť. Za 5 hodín prichádzame na chatu Hidden Falls, podľa neďalekého vodopádu, okolo ktorého sme šli prvý deň.

Piaty a šiesty deň: Tu spíme 2 noci, keďže prší a nemáme sa kam ponáhľať. Napríklad do práce … :o))))) a potom už len k autu a za ďalším výletom.

PS: ďalšie fotky na http://picasaweb.google.com/dusan.spura/NZHollyfordTrackAPykeBigBayRoute...

Dušan a Peťka